"Tiszta ugye, hogy a földimogyoró nem a magvakhoz tartozik, hanem szintén a hüvelyesekhez? Hüvelyburokba zárt ehető mag. Kavarodás abból származhat, hogy míg a fizikai felépítése és tápértéke közelebb áll a hüvelyesekhez, a használata a konyhában és a táplálkozásban inkább a magokéhoz hasonlít. (...) azt javasoljuk, hogy dobd a mogyoró forrásokat! Itt van, hogy miért nem javasoljuk, még az organikus, naturál termékeket sem ebből.
Amikor a mogyoró nő, aflatoxinnal nevezett méreg jelenik meg rajta, amely rákkeltő. Ez minden mogyoróra igaz. Minél tovább állnak (tárolás, szállítás), főleg melegben és nagy párában, annál több penészgomba szaporodik el, amely a mérget előállítja. Valószínűtlen, hogy helyben termelt mogyorót kapsz, így még az organikus fajta is gyanús.
Lektin
A még nagyobb baj az, hogy a földimogyoró lektineket tartalmaz, amelyek gyulladáskeltő és érkárosító hatásúak. A legtöbb növény tartalmaz lektineket, amelyek némelyike toxikus vagy gyulladáskeltő, illetve mindkettő. Sok ilyen lektin ellenáll a főzésnek és az emésztőenzimeknek, és egyesekről kimutatták, hogy jelentős béltraktus károsító hatásuk van embereken. A gabonákból (leginkább búzából) és a hüvelyesekből (beleértve a mogyorót és a szóját) származó lektinek azok, amelyek leggyakrabban kapcsolatba hozhatók a gyulladásos és emésztőrendszeri betegségekkel. (Mellesleg a gabonával táplált tehéntől származó tejtermékek szintén tartalmazhatnak gabona-forrású lektineket).
Dr. Cordain kutatása alapján is tudjuk, hogy a lektinek amolyan trójai falóként működnek és lehetővé teszik, hogy idegen proteinek áthatoljanak a beleink védővonalain. Cordain ezt írja: "A Lancet orvosi szaklapban megjelent, Dr. Wang és kollégái által vezetett kutatás szerint a PNA (peanut agglutinin lektin) 1-4 órával azután egyben bejutott a véráramba, hogy az alanyok elfogyasztottak egy marék pörkölt, sózott földimogyorót."
A lektinek a beleken túl is károkat okozhatnak, leginkább az ízületekben, az agyban és a bőrben. A folyamatos mérgeknek való kitétel állandó, diszfunkcionális védekező reakcióra kényszeríti a testet, ami pl. autoimmun betegségek képében jelenik meg, de ilyenek az allergiák is.
Összefoglalva, sajnáljuk gyerekek, de mivel a potenciális hátrányai a földimogyorónak drámaian legyőzik a kellemes gyerekkori emlékeket, dobni kell a mogyorót úgy, ahogy van!" (forrás és teljes cikk)
Azt hiszem, néha nem baj, ha nem tudunk mindent. Az almáról is hallottam már olyan írást, ami azt taglalja, hogy nem is annyira egészséges. Hála Istennek nekem nincs kiütésem a mogyorótól, szóval - lektin ide vagy oda - nem mondok le róla. Valamiben meg kell halni.:)
VálaszTörlésA tudatlanság sokszor tényleg áldás :) Mázlista vagy, hogy jól vagy a mogyorótól! Én imádom, de hajaj, a kiütések, a hasmenés...! Nem mondom, hogy soha az életben többé nem fogok enni, de az egy kis maréknyi nálam az a kategória, ami soha nem elég... Bár -fekete humorral- természetes hashajtónak tökéletesen megfelel :)))
TörlésTökéletesen igazad van abban, hogy nem érdemes azért a kis örömért bevállalni a sok kellemetlenséget. Valóban nem lehet egyszerű a különféle ételérzékenységek mellett megfelelő táplálkozást kialakítani. Örülök, hogy a ketogén étrend ilyen jól bevált nálad. Írtad, hogy emellett az étrend mellett sikerül tartani a súlyod. Bár én azon lepődnék meg a legjobban, ha híznál, hiszen még az 1000 kcal-t sem éri el. Szerintem az izomépítéshez bátran lehet növelni az adagokat. Remélem, az étvágyaddal nincs semmi gond. Sok sikert!
TörlésVera, a ketogénnel simán lehet hízni is :) Ha számolsz kalóriát, ha nem. És persze simán lehet fogyni is, ha számolsz, ha nem. Nekem már jól megy ez a dolog, és se hízni nem szeretnék, se fogyni. Az étvágyammal szerencsére nincs gond. Mogyit nassolni pl. bármikor tudnék, de ugye azzal végeztem ;)
Törlés