A múltkori teszt óta eltelt két hét. Itt találod, ha szeretnéd újra megcsiálni. De hoztam egy másikat.Ebből kiderül(het), hogy "norma"-lisak vagyunk-e :)) Önértékelés teszt |
Válaszoljon minden kérdésre, 1-7-ig a megfelelõ számmal.
A számok jelentése a következõ:
TESZT
Értékelés Pontozás - a következõ kérdések esetén meg kell fordítani a pontszámot (*): 1, 2, 5, 11, 13, 16, 17, 20, 22, 23, 25, 27, 30, 31, 33, 34, 38, 39 és 40. A pontszámok megfordítása után össze kell adni a számokat, ez lesz a végsõ pontszám. * Pontszámok megfordítása: 1=7, 2=6, 3=5, 4=4, 5=3, 6=2, 7=1
"Norma" – a pontszámokhoz tartozó százalékok
A normákról
A normákat a pszichológusok arra használják, hogy értelmezni tudják a teszteredményeket. A normatív pontszámok legalapvetõbb fajtája a százalékos norma. A százalékok arra utalnak, hogy a választ adó pontszáma hogy viszonyul mások pontszámaihoz. A tesztek esetén öt százalék-küszöb van: 85, 70, 50, 30 és 15. Egy 85 százalékos pontszám azt jelenti, hogy a választ adó teszteredménye magasabb volt a tesztet kitöltõk 85 százalékánál, a 70 százalék azt jelenti, hogy az eredmény magasabb volt a normatív csoport 70 százalékának eredményénél, és így tovább. A százalékos kategóriák alapján jól meg lehet becsülni, hogyan viszonyul a választ adó önbizalma mások önbecsüléséhez.
Az önértékelési skáláról
Az elmúlt egy évtizedben érdekes fordulat állt be abban, ahogyan az önbecsülést értelmezzük. Húsz évvel ezelõtt egyértelmûnek tûnt, hogy a magas önbecsülés alapvetõen fontos ahhoz, hogy boldog, termékeny életet éljen valaki.
A nagyon magas önértékelés tulajdonképpen nem szolgálja az ember alkalmazkodási készségét. Mindannyian ismerünk embereket, akik azt képzelik magukról, hogy náluk csodálatosabb lény nincs a föld kerekén, noha a hibáik és a korlátaik a legfutóbb ismeretség során is egybõl megmutatkoznak. Ezt a vonást néha defenzív (védekezõ) önértékelésnek nevezik - az ilyen emberek még a legcsúfosabb kudarcot is meg tudják úgy csavarni, hogy rájuk nézve pozitív eredmény szülessen. Úgy tûnik, hogy a közepes önbecsülésû emberek a legegészségesebbek és legsikeresebbek. Többnyire rendben levõnek érzik magukat, de képesek elismerni a hibáikat és változtatni rajtuk.
Ha az önértékelési skálán 30 százalék alá kerül valaki, akkor minden bizonnyal megérdemelné, hogy jobban megbecsülje magát. Szinte mindenki megérdemli, hogy általában meg legyen elégedve magával. A szerény önbecsülésû emberek gyakran odaadó, lojális barátok. Mivel túlzottan is tudatában vannak hibáiknak, hajlamosak rá, hogy ne önmagukra, hanem a környezetükre figyeljenek. Hacsak nem annyira alacsony az önbecsülése valakinek, hogy végképp elszigeteli magát embertársaitól, az önmagukat nem túl magasra értékelõ embereknek alighanem sok barátja van, sokan szeretik, és sokan élvezik a társaságát. S ez már önmagában ok arra, hogy valaki jól érezze magát, és elégedett legyen önmagával.
Forrás: Korridor - Búra |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése