A következő címkéjű bejegyzések mutatása: recept. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: recept. Összes bejegyzés megjelenítése

2026. április 5., vasárnap

Húsvét vasárnap

M. dolgozik, egyedül itthon. (Soha nem volt gond egyedül lennem, ünnepnapon sem, ma sem az.) Elfoglalom magam apróbb házimunkával, pihenek. M. elvitte munkába a maradék krumplis tésztát, viszont van itthon egy adag főtt tészta (a krumplihoz nem adtam hozzá, túl sok lett volna), készítek belőle egy aglio olio-t. Még a Felseneckben tanultam, amikor Olaszországban dolgoztam. Egyszerű, gyors, mennyei.


Egy lábosban olívaolajat forrósítottam. Rádobtam 6 gerezd tisztított, reszelt fokhagymát, majd hozzáadtam 6 félbevágott koktélparadicsomot. Tettem hozzá vegetát, sót. Rádobtam a főtt tésztát, összekevertem. Salátával tálaltam (saláta, borecet, tökmagolaj, só).

Hogy mégis ünnepi legyen, elővettem az "arany szélű tányért", mami és anyu örökségét.

Mennyei volt.

 

2025. december 23., kedd

Sós rúd (B. néni receptje)

Szomszédunk, B. néni mindig hoz át belőle, ha süti, mert tudja, hogy szeretem. Most elkértem tőle a receptet és meg is sütöttem. Szuper könnyű süti és nagyon finom, bátram ajánlom kezdőknek is.

Hozzávalók:

- 50 dkg liszt - 25 dkg margarin (B. néni Vénuszt javasolt) - fél cs. sütőpor - kis kanál só - 2 tojás sárgája és 1 tojás a kenéshez - 6 ek tejföl - 10 dkg reszelt sajt a tésztába, kb 10 deka a szóráshoz.

Elkészítés:

- A lisztet a sóval és a sütőporral jól összekeverjük.
- A margarinnal összemorzsoljuk.
- Hozzáadjuk a tojássárgákat, a tejfölt, a 10 dkg reszelt sajtot, összegyúrjuk.
- Gyúródeszkát lisztezünk, ezen sodrófával kinyújtjuk (én 4 bucit csináltam előtte, így könnyen tudtam nyújtani) amilyen vékonyra csak lehet.
- Derelyemetélővel a kívánt szélességre daraboljuk, megkenjük tojással, megszórjuk reszelt sajttal.
- 170 fokra előmelegített sütőben kb. 20 percig sütjük.



Nekem 6 tepsi lett belőle.

 

2025. március 24., hétfő

Indiai zöldséges tészta


- Egy fej lila hagyma apróra vágva
- 3 gerezd fokhagyma apróra vágva
- ez zsíron megdinsztelve
- Hozzáadtam egy zacskó fagyasztott fejtett babot(450 g)
- 3 sárgarépát pucolva, felkarikázva
- 3 szem kisebb krumplit pucolva, felkockázva.
- Felöntöttem annyi vízzel, hogy ellepje.
- Fűszereztem: indiai fűszerkeverék zöldség-ételekhez.
- A vizet pótoltam főzés közben.
- A felét botmixerrel leturmixoltam, majd visszaöntöttem a többi zöldséghez.
- A tésztát (teszkós széles metélt) kifőztem.
- Tálaláskor a tésztára tettem a zöldség krémet.

 

Karfiol krémleves

Voltak nagyon nehéz korszakaim korábban is. Sosem felejtem el, hogy Ti, Blogolvasók mennyit segítettetek. Kaptam tőletek anyagi támogatást, futócipőt, amikor az enyém elszakadt és nem tudtam újat venni, élelmiszert, megannyi lelki támogatást. Sokan írtok, hogy hiányoznak a receptek. Igen: nincs energiám sokszor blogot írni sem, de "tartozom" nektek, jöjjön hát egy recept.


Minden zöldség krémlevest ugyanúgy készítek:

- 1 fej hagyma nagy darabokban
- 1-2-3 gerezd fokhagyma felezve
- ezt zsíron megdinsztelem
- jön bele a fő zöldség (most éppen a karfiol, fagyasztottat használtam, 450 g-osat)
(- és ha sűrűbbre szeretném, 1-2 szem krumpli is kockára vágva)
- felöntöm annyi vízzel, hogy ellepje
- sózom, borsozom, vegetázom
- puhára főzöm.

Ha ez megvan, botmixerrel turmixolom.

Ha túl sűrű, teszek még hozzá vizet.

Kóstolás után még lehet fűszerezni ízlés szerint.

(Most zemlekockával tálaltam.)

2025. március 19., szerda

Szerda

A minap esett a hó. Mit esett. Hóvihar volt. 2 centi megmaradó leplet jósoltak, szerencsére reggel csak hideg volt, de száraz utak.


Még mindig sok "ajándékot" kapok a gyerekektől. Ezt egy elsős kisfiútól kaptam, kis repülő. Gyurmaragasztó helyett igazi gyurma "ragasztóval". Azóta is a laptopom éke.


Annyi minden történik... És annyira nincs energiám írni... Mert borzalmasan tömények a munkanapok. (És nem én vagyok a legrosszabb helyzetben...)

Ma munka után továbbképzésem volt (németes, háromszor aludtam be, nem azért, mert unalmas volt, hanem mert annyira fáradt vagyok...).

Aztán este fél nyolc:


Sütöttem egy "kornspitz kiflit". Ezer éves receptem alapján. (Ez az eredeti reci, de a másik változat készült.) Egész szép lett, pedig vagy 10 éve nem sütöttem már. De nagyon egyszerű, kezdők is simán nekiállhatnak.



És hogy miért? Írtam már: gondunk van a fehér lisztes pékárukkal. És hogy ne csak Szafi lisztes zsömi legyen mindig, terveztem már, hogy megsütöm a régi recimet. Minden alapanyagot beszereztünk, és nem akartam holnap bolti, fehér lisztes dolgokat enni, hát inkább sütöttem. (Nem olcsók a maglisztek, viszont ettől nincs viszketés, nincs kiütés, nincs puffadás. Egyelőre. Amíg ezekbe is bele nem keverik a tücsöklisztet...)

Annyi minden történik... Annyi minden...

2024. július 23., kedd

Indiai ízvilágú zöldségragu

Gyors vacsora.


Alapanyagokból, amik voltak itthon:

- 1 közepes cukkini
- 1 közepes vöröshagyma
- 1 közepes sonkahagyma
- 1 nagy gerezd fokhagyma
- 2 paprika
- 1 kis üveg házi paradicsomlé
- 1 ek garam masala
- 1 ek sambhar masala
- vegeta
- só
- bors
- olaj
- 3 ek 20%-os főzőtejszín
- sajt

Az olajon dinsztelni kezdtem a laza szeletekre vágott hagymát, és ahogy megpucolódott a többi szerepló, úgy adogattam szépen sorban őket a hagymához, ezeket sem daraboltam apróra (mind keresztanyumtól :) ). Kicsit pirultak, utána ráöntöttem a paradicsomlevet (ezt még anyu tette el 2019-ben), jöhettek a fűszerek. (A masalákat neten is, pl. a Krisna-völgy webshopban is meg lehet venni.) Amikor összerottyant, kapott még annyi vizet, hogy ne lepje el teljesen. Készre főztem (hamar megy). Levettem a tűzről, botmixerrel pépesítettem. Belefolyattam a tejszínt, kavartam rajta egyet (közben megfőztem a tésztát, elkészítettem a salátát) és tálaltam. A tetejére reszelt sajtot szórtam volna, de mivel elfogyott, kapott egy kis kék sajt morzsalékot.

2023. február 25., szombat

Tonhalfasírt recept(ek)

Van egy régi tonhalfasírt receptem (vagyis kettő), mennyei, de régóta egyszerűbben készítem, így szintén mennyei. Én tökmagolajos-sós jégsalátával szeretem a legjobban.






Ma pedig (hogy közben mást is tudjak csinálni) sütőben sütöttem, egyben az egészet.


Hozzávalók (2 adaghoz):

- 1 tonhal konzerv (én az olajosat jobban szeretem)
- 100g főtt rizs
- 2 tojás.

Elkészítés:

A hozzávalókat egy tálban kanállal összekeverem. Forró olajban, serpenyőben kisütöm.

(Avagy mint ma: sütőpapírral bélelt tepsiben, egyben sütöttem, kb 3/4 óra volt, 180 fokon, alsó-felső sütésen. A képen 4 adagnyi van a tepsiben.)


2022. október 14., péntek

Tökmagkrém



Nem mintha számítana a számítás, hiszen naponta mennek felfelé az árak, mégis kiszámoltam, mennyibe kerül egy tökmagos reggelim. Azaz tökmagkrém pirítóssal. Ha a paradicsomot nem számolom (azt csak akkor eszem hozzá, ha kapok, vagy ha akciósan hozzájutok), akkor 214 Ft. Ráadásul imádom, ebédig legtöbbször kitart, gyors, könnyen szállítható.

A tökmagkrém egyszerű: tescós 20 dekásat szoktam venni, ebből 2 csomagot veszek, 2 részletben megpirítom egy serpenyőben. Várok kicsit, hogy ne legyen forró. A kis konyhai chopperemben addig aprítom, amíg már összeáll az edény szélén. És ez a titka. Utána sózom és chopperelem át, majd olívaolajat adok hozzá (annyit, hogy még épp hogy vigye a chopper, ha kell, inkább adok hozzá még). Ha kezdi könnyen vinni a gép, akkor már kész is. Most (is) 2 dobozba tettem, az egyik marad itthon, a másik a munkahelyre kerül (így csak a kenyeret és -ha van- a paradicsomot kell vinni hozzá. És konkrétan 2 hétre kész a reggelim. (Nem, nem romlik meg. Nem, nem unom meg.)

 

2021. augusztus 10., kedd

Kurkumás hummusz


Nem szeretem a csicseriborsót. Hummuszt készítettem már belőle, úgy már megeszem. Ma kurkumás hummusz készült.

Hozzávalók:

- 150 g szezámmag (Sikerült akciósan, 195 Ft-ért beszerezni.)
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 tk só
- kb fél dl víz
- 4 ek olíva olaj
- 240 g csicseriborsó konzerv (A Lidl-ben 199 Ft-ért kapható.)
- 1 ek almaecet
- fél citrom leve
- kurkuma por.

- A szezámmagot, a fokhagymát, a sót, a vizet és az olívaolajat a kis konyhai chopperemben összeturmixoltam. Ez a szezámkrém a tahini. Nagyon sűrű volt, így tettem hozzá még egy kis vizet.
- Mivel kicsi a chopperem, a szezámkrém felét kivettem egy tálba.
- A csicseri konzervről leöntöttem a vizet, átöblítettem, a felét a chopperbe tettem a fél adag tahinire, a másik felét a tálba a szezámkrém másik feléhez.
- Hozzáöntöttem a maradék hozzávalókat (almaecet, citromlé, kurkuma por) és addig choppereltem, amíg krémes lett.

(Ötlet: itt.)

2021. március 30., kedd

Medvehagyma pesto

Délután medvehagyma gyűjtés a Mecsekben.










Este medvehagyma pesto készítés.

Egy (vagy két?) éve M. készített ilyet, hozott nekem belőle. Mennyei volt. Nem tudom, hogyan kell készíteni, nem volt idegzetem a neten keresgetni, így gyorsan így pestoztam:


Kisebb darabokra vágtam a megmosott, friss medvehagymát. Egy fej fokhagymát és kis olívaolajat choppereltem hozzá, majd üvegbe tettem. A végén leöntöttem annyi olíva olajjal, hogy ellepje.



A maradékot megszárítom, majd morzsolva kerül üvegbe.



Facebook oldal: Boszorkánykonyha

2021. január 19., kedd

Sült túrógombóc

 



500g túrót összekevertem 4 tojással, 100g zabpehellyel.

Állni hagytam 15 percig.

Kis gombócokat formáltam, sütőpapírral bélelt tepsibe tettem.

180 fokon (előmelegített sütőben) 30 percig sütöttem.


Másik túrógombóc recept itt és itt.

2021. január 8., péntek

Bögrés csokis süti


Ahogy készítettem:

Egy tálban összekevertem:

- 1 ek zablisztet
- kis sütőport
- 1 ek vaníliás protein port (elhagyható)
- 1 tk cukrozatlan kakaóport
- 1 tojást.

Egy kis tálba tettem és mikróban pár másodperc alatt összemelegítettem:

- kb 0.3 dl tejet (növényi tejjel, vízzel is tutira működik)
- 2 db édesítő tablettát (bármilyen édesítővel működik szerintem)
- 1 tk zsírt,

majd ezt is a többi összetevőhöz adtam és kanállal összekevertem. (Egységesebb lenne a dolog, ha az összetevőket kicsit összemixelné az ember, nekem ahhoz nincs türelmem, és utálok mosogatni.  ;) )

Ezt a szinte folyékony "tésztát" egy akkora bögrébe tettem, amiben még egyszer annyi hely marad, mint amennyit a tészta elfoglal, azaz alig félig volt a bögre.

Mikróban max fokozaton (azt hiszem 800 W) 2.5 percig sütöttem.

(Ronggyal/hőálló kesztyűvel kell kivenni, mert iszonyú forró a teljes bögre.)

Amikor kivettem, rögtön egy tányérra borítottam és a bögrét beáztattam. (Nekem nem ragadt bele, már 3x készítettem.)

Összeállítással együtt 5 perc alatt kész.

(Ötlet: Kovács Dia/Duciforradalom)

2020. augusztus 28., péntek

Smoothie

A szülinapi ajándék smoothie makerrel ripsz-ropsz kész.

Bébi spenót, mandulatej, víz, vaníliás kollagén (van. aroma is mehet), alma, körte, barack, banán, áfonya.


Mixel...


... és kész. :)

Megtalálsz a Facebookon is: Boszorkánykonyha

2020. július 30., csütörtök

Reggeli


Zabkása

A zabpelyhet leöntöttem kétszeres mennyiségű forró vízzel, elkevertem és állni hagytam.

Ami utána belekerült: vaníliás protein por (az íze miatt), gyümölcs -körte, szilva, barack-, lenmag, chia mag, mini kanál mogyoróvaj.

Amikor ettem, még fahéjjal is megszórtam.


Megtalálsz a Facebookon is: Boszorkánykonyha

2020. július 18., szombat

Spenótos zabtallér



# Egy marék friss spenót levelet felaprítottam.
# Egy tálba mértem (a nekem 2 adag) 90g zabpelyhet.
# Hozzáütöttem 2 tojást.
# Megsóztam.
# Kapott még egy csöpp vizet.
# Összekevertem kanállal.
# A keverős kanállal sütőpapírral bélelt tepsibe kis halmokat tettem, amiket ellapogattam és kör formájúra alakítottam.
# Előmelegített sütőben 200 fokon olyan 10-15 percig sütöttem.

2020. április 21., kedd

Házi kifli :)

Életemben nem sütöttem még hagyományos kiflit. de a húgom igen, most is, átküldte a képet, a receptet, így elmentem a boltba, vettem lisztet, élesztőt, és uzsgyi!

Mivel semmiféle dagasztó micsodám nincs, a kezeimet használtam. Úgy, ahogy a nagymamám tanította. Hát beillett rendes kar edzésnek, de gyönyörű lett a tészta, és olyan tuti, hogy a deszkára egyáltalán nem kellett liszt, csöppet sem ragadt. 



És valami gyönyörűek lettek a kiflik!




És hatalmas nagyok!


Belül tömör, puha, és nagyon-nagyon finom.


Nem írok külön receptet, benne van a videóban és alatta a leírásban

Én fele BL55-ös és fele teljes kiőrlésű tönkölylisztet használtam, a végén tejjel kentem meg.

1 db 46g CH.