A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kérdés. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kérdés. Összes bejegyzés megjelenítése

2017. szeptember 5., kedd

Hétfő, kedd

Jönnek kérdések ketogénezőktől: Miért nincs minden nap új ketós recept? Mostanában nem sütsz? 

(...) Nem vagyok ezzel népszerű, de az a véleményem, hogy a ketogén nem a hagyományos sütik átalakítva készített verzióiról szól, sőt nem is a maglisztekről. Hús, hal, tojás az alap szerintem, zöldség, ha idénye van és valaki nagyon szeretné, marék bogyós gyümölcs. A lehető legfrissebb, legfeldolgozatlanabb formában.

(Tegnapi vacsorám: cukkinis rántotta kis paradicsommal, paprika. Ennek a másik felét vittem ma ebédre marék mandulával.)


Jönnek kérdések ezer témában: miért nem írok az ápolásról, miért nem írok többet a tanításról, miért nem írok minden este naplót... Szívesen írnék, de -most is őszinte leszek- nincs mindig időm, nincs mindig kedvem, van, amikor tudom: képtelen lennék normálisan fogalmazni, van, hogy túl sok dologról szeretnék írni, van, hogy bennem is kusza, amit ide azért egyértelműen illenék lejegyeznem...

Sok-sok téma szerepel a blogon: CH-számolós diéta, ketogén (...), rengeteg edzésfajta, motiváció, receptek, bölcs gondolatok, és a munkaköreimmel kapcsolatos dolgok (ápolás, vendéglátás, tanítás), család, FlyLady, egyebek. Egyik témát sem tudom kidomborítani vagy előtérbe helyezni tudatosan, hiszen ez egy személyes blog, a virtuális naplóm, leginkább az adott élethelyzetemről kerülnek ki a bejegyzések.

Miért nincs mostanában annyi motiváció? Mert szerencsére kevesebbet kell motiválnom magam, például az edzéseket legtöbbször simán megcsinálom, mert TUDOM, miért teszem, mert meg AKAROM csinálni, mert ÉRZEM, milyen jó hatásai vannak. (És érdekes módon: amióta az edzéssel így vagyok, minden másban is kevesebb a hezitálás. Ha csak egyet említek, azok tutira hisznek nekem, akik ismernek, mert ez az, amit a világon talán a legjobban utálok a vasalás mellett: a mosogatás. Nemcsak, hogy szinte mindig mindent azonnal elmosogatok, hanem még a mosogatót is kitörlöm, sőt kifényesítem. Én, aki szó szerint addig szokta gyűjtögetni a mosogatnivalót, amíg kénytelen volt megcsinálni, mert elfogyott a tiszta evőeszköz, tányér, pohár...)

Miért nincs több kép a tanítványaimról? Egyszerű: nem szeretnék jogi procedúrát. (És van ezzel kapcsolatos új törvény, majd még utána kell néznem.)

Miért nincsenek fent a napi/heti menük? Mert nincs bennük semmi új. Nem látom például értelmét, hogy minden nap lefényképezzem a reggelimet, a vajas-paprikás kenyeret keto kávéval. Vagy az ebéd-vacsora rántottát. A lecsót. A marék mandulát. (...) (Október közepéig ilyesmi a menüm, majd még lesz hozzá tonhal és kolbász, az még van a speizban/hűtőben. Mert hogy csak akkor kapok majd fizut, az utolsó júniusban volt, és közbejött az autón egy komplett fék csere, potom 55 ezer forintért. No ezt valahol meg kell spórolni.)

Miért nincsenek fent új előtte-utána képek rólam, vagy a súlyzós edzés "okozta" változásról? Normál a súlyom, normál az alkatom. Ezen olyan hatalmas változás ilyen rövid időn belül szinte fizikai képtelenség. Még csak 2.5 hónapja járok terembe. Centikben van fogyás, néhány ruhámon is érzem, de 43 éves vagyok, nő, az izmosodás nem az a ripsz-ropsz változás, és nem is testépítő versenyre készülök. Szóval az én szememben "önajnározásnak" tűnne, ha hetente posztolnék erről. Havonta-kéthavonta majd jelentkezem "beszámolóval".

...


Új munkahelyes helyzetjelentés: tündér-barátságos helyen dolgozom. A kollegáim is ilyenek. És a gyerekek is. Nincs ok arra, hogy idegesen menjek dolgozni. Mégis sokat izgulok, mint anno a vizsgák előtt. Ideges-izgatott vagyok, hogy vajon hogy sikerül az óra. Pedig ennek semmi értelme. Sok-sok év tapasztalat van a hátam mögött, a gyerekek együttműködőek, sokat játszunk, viccelődünk, nevetünk (...). Érzem, hogy a "sors" ide is tanulni küldött. Írtam már: meg kell tanulnom elfogadni a szeretetet. Emellett nem szabad túlzott elvárásokkal lennem önmagam felé. 

A suli hátsó kertje Mila/Mili/Milli cicával:


És az udvar, ahol jó időben lehetek lyukas órában -tanári szoba híján-, igazán mesés:


Mai aranyköpés:

- Úgy tudok az internetekről, hogy mindent meggyakoroltam. (V., 1. osztályos.)

A beszélgetésünk alapján lefordítva: Azért tudok internetezni, mert van otthon és sokat használom.


Megtalálsz a Facebookon is: Boszorkánykonyha
Megtalálsz a Facebookon is: Boszorkánykonyha

2014. november 20., csütörtök

Kérdések és válaszok

Sok kérdést kapok, megtisztelő, hogy érdeklődtök, hogy kérdeztek. Sokan ugyanazt kérdezitek vagy nagyon hasonlót, így itt most jöjjenek a leggyakoribbak:

1. Te hogyan és miért kezdted el az életmódváltást? Nem mondod, hogy te is rubintrékáztál?



"Iszonyatosan utáltam magam, irtózatosan kétségbe voltam esve, meg voltam róla győződve, hogy ha így folytatom, zsíros hulla lesz belőlem - hamarosan."

A kezdetekről és az Update-ről itt írtam.

2. Hogyan kezdjem el?



"Az élet rövid. Hogy mennyire, azt csak később látni. Ha kicsit előre gondolkodunk, nem akkor kellene majd siránkozni. Hanem most élni, tenni, megtenni.
Nincs ideális hely, nincs ideális idő. Csak a most van. Ez a pillanat. Ha elszalasztod, akkor már csak a múlt.
Nincs "megfelelő" cél. Csak a cél van, ami Neked fontos. Ami nélkül nem sokat ér az egész. A Te célod nem lehet az enyém, az enyém sem a Tiéd. Magunknak kell tudnunk, mi az, ami annyira fontos, hogy hajlandóak vagyunk tenni is érte.
Tudok tippeket adni, elmesélhetem, én hogyan csináltam, de a saját célodért Neked kell tenned. A hogyanban tudok segíteni, a miértet Neked kell mellétenned."

Néhány tippet itt írtam le, ennek az előbbi idézetnek a folytatásaként. De a legfontosabb: csak kezdd el, csináld és ne add fel!

3.Hogyan lehet keresni a blogodban?

A blog felület jobb oldalán található a "keresés". Be kell írni a keresett címet vagy kifejezést, erre kidobja a találatokat.

Létezik egy címkék felirat is a jobb oldalon, ott a különféle témákra kattintva adja ki a találatokat.

4. Szeretnék paleozni/ketogénezni, de a tejtermékekről nem vagy csak részben mondanék le. Lehet így?

Nem. A paleoban nincs tejtermék. A ketogén étrendnek több képviselője van, a vélemények a tejtermékekkel kapcsolatban megoszlanak. De tudok saját példát felhozni arra, milyen, ha fogyaszt az ember tejterméket és milyen, ha nem. A Tejmentesen című bejegyzésben írtam erről anno, amikor elkezdtem a paleot.


5. Sokat hallottam a ketogén étrendről, szeretném én is elkezdeni. De hogyan?

Az interneten és különböző facebookos csoportokban is rengeteg információt találhatsz. A blogon van egy link gyűjtemény, ahol folyamatosan gyűjtöm az infókat. Itt a kezdéshez minden anyag megtalálható. Vannak étrendek is, a saját heti menüimet is feltettem.


6. Most végülis mi a célod? A ketogén mellett mit edzel?

Hálás vagyok magamnak, amiért anno elértem az álom súlyomat. Aztán jojóztam vele kicsit, majd a keto óta plusz-minusz pár dekával tartom is. Azért még inkább hálás vagyok magamnak, mert sikerült kikerülnöm a mérleg bűvköréből. Előfordul, hogy hetekig eszembe sem jut. A tükör és a ruháim sokkal pontosabb képet adnak a testemről, mint a mérlegnek nevezett szerkezet.

A célom a további tónusosodás. Szeretném, ha az izmaim feszesebbek lennének. A belső combomnál főleg, mert az az egyetlen hely már csak, ahol nagyon laza az izomzatom.

Hat hete kezdtem el saját súlyzós programot. Heti hat edzés, külön izomcsoportokra, két gyakorlattal, egy pihenőnappal. Az első két hétben 3 sorozat 15 ismétléssel, a második két hétben 4 sorozat 15 ismétléssel, a harmadik két hétben 5 sorozat 15 ismétléssel. A súly minden gyakorlatnál akkora, amennyivel az első 15 ismétlést még meg tudom csinálni.

42. heti edzésterv itt
43. heti edzésterv itt
44. heti edzésterv itt
45. heti edzésterv itt
46. heti edzésterv itt
47. heti edzésterv itt

A következő hat hetes etapban komplexebb edzések jönnek, heti négy edzés, három pihenőnap. Az első két hétben 3x15, a harmadik héten 4x15, a negyedik héten 5x15-ös sorozat- és ismétlésszámmal. Az utolsó két hét pihenő lesz.

7. Miért nem írsz többet magadról?

A keto mellett ezzel kapcsolatos a legtöbb kérdés. Szívesen megteszem majd, amint lesz és tudok is miről írni. Magamnak is nehéz megfogalmaznom az állapotomat, írásban, nyilvánosan végképp nem szeretném, ha blog átmenne egy nyűgös-nyígós-könnyes szappanoperába. Szóval amint képes leszek rá, írni fogok többet magamról.

Facebook oldal: Boszorkánykonyha

2014. augusztus 8., péntek

Segítenél?

Segítséget szeretnék kérni. Első unokatestvérem lakodalmába megyek szombaton. Kisvárosi, kábé 100 fős buli lesz. Melyiket vegyem fel? A bőség zavara... ;)

(Még megkérdezek ma illetékest, de kíváncsi vagyok a véleményetekre.)







7.:




2013. augusztus 23., péntek

Kérdések és válaszok

1. Most akkor paleós vagy vagy nem?
Mint már többször írtam: ez az étrend egy bizonyos ideig fog tartani, a célom eléréséhez szükséges. Ha áttéptem a célszalagot, visszajön a paleo. Voltam anno gimis is. Nem azért, hogy örökre iskolás legyek, célom volt vele. A - két - főiskola után már nem tanultam (annyit).

2. Miért nem írsz az edzéseidről angolul?
Mert nem tudok angolul.

3. Miért nem minden étrend magyar nyelvű, magyar alapanyagokkal?
1. válasz: Igaz, hogy nem tudok angolul, de pl. egy étrendet megértek. Viszont nem tudnám hitelesen lefordítani.
2. válasz: Gugli a barátom. Régóta. Mr Bing is.
3. válasz: A hús, tojás, hal mindenhol hús, tojás, hal. A paleo - szerény véleményem szerint - nem a sütikről szól.



4. Miért írsz olyan intim dolgokról, mint a menstruáció?
A havi ciklus a női test működésének a része. Ugyanolyan természetes, mint a vizeletkiválasztás vagy a székletürítés. És hatással van testre, lélekre, edzésre, étkezésre, folyadékraktározásra (...). Ha arról írnék, kivel, mikor, hogyan, hányszor, milyen pózban (...), azt hiszem, az intim lenne.

5. Te félsz a póktól?!
Igen.

6. Hová lehet küldeni a kipróbált boszikonyhás receptfotót?
A Facebookon megtaláltok (Takács Tímea).
Vagy a Boszorkánykonyha Facebook oldalán.

7. Régen ajánlottál könyvet. Mit olvasol mostanában?
A titokzatos provokátor.

8. A Sweetmami blogos a tesód?
Igen, a testvérem. Cukorbeteg lett a kisfia idén nyáron, erről szól a blogja, a Sweetmami.

9. Tudnál nekem is munkát szerezni ott, ahol vagy?
Betegápoló vagyok, nem munkaközvetítő. (Én is ismerős ismerősének a segítségével jutottam ki, és nagy mákom volt.)

10. Miért nincsenek Ötzi sztorik?
Mert semmi vicces nem történik mostanában.

2013. augusztus 21., szerda

Kérdések és válaszok


 
Annyi kérdést, kérést kapok a bloggal, a programommal kapcsolatban, hogy komolyan mondom, lassan felvehetnék egy asszisztenst, aki segít a endszerezésben, a megválaszolásban, az anyagkeresésben. Mert tök szimplán az én napom is 24 órás, egyszerűen sokszor idő nincs a legrövidebb válaszra sem. De innen üzenem: mindenkinek válaszolok. Amíg ez az én blogom, amíg ez az én prgramom, amíg engem kérdeztek, furán venné ki magát, ha más válaszolna. ;) Most olyan kérdésekre írok, amiket sokan kérdeztek:
 
1. Miért hagytad ott a munkahelyedet?
A legnagyobb indok: az anyagiak. Nemesen egyszerűen korábban sem életem jól/könnyen, de az utóbbi időben ez odáig fajult, hogy - habár nem változtattam az életminőségemen - kezdődött a számlatologatás, és tudtam: kezdek sodródni a létbizonytalanság felé. Nem ragozom, szerintem mindenki tudja, miről beszélek.
A második legnagyobb ok: semmi nem úgy ment, ahogy kellett/lehetett volna, így kezdtem idegileg egyre inkább összecsuklani. A közvetlen környezetem tudna erről mesélni. Nem lehetett már hozzám szólni, nem telt el úgy nap, hogy ne dühöngtem volna, hogy ne ordítottam volna, állandóan ideges voltam és ingerült, kezdtem megbolondulni. Ha maradok, ahol voltam, ma már az elmegyógy díszes példánya lennék.
A harmadik: az oktatásügy. Ebbe bele sem megyek: örülök, hogy kikerültem belőle.
 
2. Miért kínzod magad az életmódváltással, ha nem jutsz egyről a kettőre?
Mivel olyanok kérdezték, akik jelentős túlsúlyt birtokolnak, sütin élnek és chipset ropogtatnak este a tévé előtt, azt tudom válaszolni: ha leadtad a súlyfeleslegedet, esetemben 21 kilót, ha fel mersz venni bikinit, ha hajlandó leszel eldönteni, hogy nem kövéren és betegen akarod leélni az életedet, akkor én is hajlandó leszek belemenni veled ebbe a témába. :)
Válasz a szintén életmódot váltóknak: Attól, hogy nem vagyok csodabogár és nem pár hónap vagy egy év alatt érem el a célomat, attól még úton vagyok, és napról napra haladok az álmom felé. :)
 
3. Milyen zsírégetőt szedsz?
Nincs zsírégető, nincs csodatabletta, nincs varázsszer. Sem az én életemben, sem az életben. Étrend van, mozgás, kitartás. Ez a titok.
 
4. Neked könnyű, te egyedül vagy...
Ha szerinted könnyű így, ha nem szereted a családod, hát lépj ki az egészből, legyél egyedül, akkor leülünk és beszélünk.
 
5. Ha annyira bejött a paleo, miért váltottál mégis?
A paleo nekem nagyon jó: jól vagyok tőle, nincsenek emészési panaszaim, tényleg jót tesz. De a célom eléréséhez váltottam a "hagyományos" kakóriaszámolásos módszerre, mert tudom, hogy erre reagál a szervezetem, tudom, hogy ezzel elérem, amit akarok. A paleo nagyon jó lesz majd: súlytartásra. Gondokat a mostani étrend sem okoz, kicsit unalmas, de ennyi.
 
6. Tudsz valamit, amitől lapos lesz a hasam?
Nem.
(Nincs helyi zsírégetés. Ha lenne, már vékony combom lenne. Étrendváltás, sport, ez a titok.)
 
7. Miért eszel ilyen keveset?
1600-1800 kalória nem kevés. Mennyiségre sem. Egész nap nem vagyok éhes, hanem inkább tele a pocak. Fizikálisan is, mentálisan is jól vagyok, köszönöm :)
 
8. Miért edzel ennyit? Ez már túl sok!
Napi 1-2 óra mozgás, pihenőnap úgy, hogy a kinti két hétben be vagyok zárva egy házba, ahol a legnagyobb fizikai megterhelés mostanában, hogy 14 lépcsőn felmegyek a lakosztályomba, sok?
 
9. Tényleg úgy élsz, ahogy a blogon írod?
Életem egy kis szelete kerül a blogra, de az tényleg a valóság. Magamat köpném szembe, ha nem így lenne.
 
10. Mikor raksz fel magadról fotót?
Amint érdemes lesz. :)

+1. Nem gondolod, hogy pihenned is kellene?
De. Sőt tudom. Szeptemberben lesz két hét pihenő. No főzés, no dobozolás, csak pihi, napfény, hegyek, erdők, felfedezések :)