A következő címkéjű bejegyzések mutatása: görcs. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: görcs. Összes bejegyzés megjelenítése

2021. szeptember 22., szerda

Nyolc

(Kép: Air Bae)

Több mint egy napja kitart a 8-as fájdalom. Néha belekúszik a 9-esbe.

Ma reggel már a sírás határán voltam, hogy hadd maradjak itthon, hadd szenvedjek csendben, bekuckózva, felhúzott lábakkal, nyugalomban, az ágyban. 8-szor meggondoltam, elinduljak-e.

Nem vettem be vezetés előtt gyógyszert, utána is vártam, hátha jobb lesz, de nem lett.

Kerek 8 óra munka után már tényleg a kocsi hozott haza magától, annyira kimerültem.

Este 8-kor nem bírtam tovább, bevettem a koktélt.

Olvastam az endós csoportban, hogy TB-alapon 2023-ra kaptak műtéti időpontot. Istenem, én azt sem tudom, október 15-ig kibírom-e!

Azért jó is volt a napban. Például a lencsefőzi és a pöri 'mislen' csillagosra sikerült. :)

2021. szeptember 21., kedd

Dobozolás 4 napra


Újabb főzés újabb görcsölés közben...

4 ebéd: 2x tonhalfasírt salátával, 2x lencsefőzelék pörkivel.
Reggeli és vacsi tökmagkrémes pur pirítós paradicsommal, mikrozölddel.

2021. augusztus 17., kedd

Hétfő, kedd


Tudom, hogy a világban zajló negatív történés és tragédiák mellett az én bajom eltörpül. Viszont a saját mindennapjaimat megkeseríti, beárnyékolja az endometriózis. Szinte minden nap harcolok az ép eszem megőrzéséért, a fájdalom leküzdéséért, azért, hogy el tudjam látni magam, hogy a legalapvetőbb dolgaimat intézni tudjam.

Óriási teher ez a családnak, a környezetemnek. Tudom. Igyekszem nem minden percben a betegséggel foglalkozni, néha viszont jó lenne kicsit beszélni róla. Nincsenek sokan, de ők napi szinten megkérdezik, hogy vagyok, "hányas" a "pocakom". Néha már én is unom magamat a az endo-témámmal, de ez a kis endo itt kacarászik a bal petefészkemben és vígan éli világát.

Tegnap (hétfőn) egész nap görcsöltem. Durván. Mint egy roham, csak most ájulás és hányás nélkül, de egész nap. A fájdalomcsillapító-görcsoldó koktél persze nem hatott, hát egy órán belül bevettem a következőt. Majd a következőt. Ez ilyenkor nem megy másképp. Aztán még hajnali 2-kor is arra ébredtem, hogy szétszakít a görcs. Újabb koktél.

A durván túladagolt koktélok, a hétfői egész napos görcs teljesen kiütött. A keddi ébredést viszont megint az endo prezentáltam, koktéllal indítottam hát ma is. aztán még 2 kellett.

Ha -nagyon-nagyon sokat- nyernék például a lottón, nem gondolkodnék a műtéten. Pedig nem biztos, hogy minden endo-szövetet sikerülne kioperálni, de legalább esélyt adnék neki. És nem mennék dolgozni, amíg fel nem épültem. Mert ilyen fájdalmakkal, szenvedéssel  még az itthoni lét és a saját alapellátásom sem mindig kivitelezhető.

Vannak pillanatok, amikor azt gondolom: nem bírom tovább. Aztán valahogy mégis kutatok további lehetőségek után. Nem egyszerű, mert az endo nem fogja feladni. Nekem kell erősebbnek lennem.

 

2021. augusztus 12., csütörtök

Csütörtök

... hja, mert szóltak, hogy nem szerda van...

Ma délelőtt nullás volt a hasam. Roppant hálás voltam. Dél körül aztán ebből egyetlen szempillantás alatt egy hirtelen hidegrázással lett 8-as. Az a fajta, ami amint megjelenik, már erősödik is. A következő 2 pillanat alatt 9-es lett. Ekkor már nyúltam a koktél után és imádkoztam, hogy ne legyen 10-es. "Jól van, minden rendben. Ne, nem lehet igaz. Oké, nyugi, ülj le, figyeld magad. De most ez miért? Csak kicsit szédülsz, nem lesz baj. 9.5. Oké, kapaszkodj, ne mozdulj, nyugalom, csak várj. Nem fogsz hányni, rendben leszel." Mázlimra egy idő után hatott a gyógyszer. A délután 4-es-6-os, szurkálódós-feszítősen telt, de ez már jobban elviselhető, mint a roham.

Amint kicsit jobban lettem, megint az jutott eszembe, hogy az egyéni kis problémám mennyire eltörpül az igazán fontos dolgok mellett. És eszembe jutott megint (ami 2016 óta -akkor láttam a filmet moziban- nagyon gyakran) a Mad Max egyik jelenete. "Ne igyatok sokat! Még függővé váltok!"


Gyerekkoromban is hallottam már, hogy Afrikában nincs elég ivóvíz. Márpedig étel nélkül ki lehet húzni egy darabig, víz nélkül nem. Manapság már szinte sikítoznak az ezzel foglalkozók, hogy egyre kevesebb a víz bizonyos országokban. Amíg a világ "döntéshozói" a saját piszlicsáré pénz- és hatalomszerzési mámorukban tapicskolnak, mellette folytatják ezt a k.orona-hisztériát, nem tudják vagy nem is akarják látni, hogy ha csak ez az egyetlen probléma lenne is ma a Föld nevű bolygón, akkor is bőven nagy lenne a baj. Amire gondolok, leegyszerűsítve: a szomszéd falvakból is bejárnak az emberek pl. a teszkóba Mohácsra vásárolni. Vegyük Babarcot, kb 700 lakossal. Mi lenne, ha minden babarci egyszerre szomjazna meg és egyszerre özönlenének be a teszkóba, mert különben szomjan halnak?


2021. augusztus 4., szerda

5 hónap hormonterápia

Gyors összesítés az átláthatóságért.

5 hónapja szedem a Tubanis hormonkészítményt. Célja a ciklus leállítása lenne. Mert ha nincs ciklus, nem működik az endo. Az 5 hónap alatt júniusban egyáltalán nem volt mensi, júliusban 5 napig, de csak nyákos alvadt vér és szinte észrevehetetlenül kevés.

A táblázatban látszik, hogy az 5 hónap alatt a 153 napból 110 napon görcsöltem. Előtte októbertől februárig ez mindennapos volt, és habár a táblázat alapján már haladásként könyvelhető el a változás, azért még mindig életnegatívnak mondanám az 5 hónap alatti 110 nap görcsölést. Az energiaszintem pedig a fájdalommentes napokon is szó szerint a nullához konvergál.

 

fájdalommentes napok

görcsölős napok

hasmenés

mensi

március

0

31

5

7

április

10

20

3

20

május

5

26

1

1x5, 1x7

június

20

10

22

0

július

8

23

11

5

összesen

153/43

153/110

153/42

44

Mellékhatások:

- vizesedés

- hízás (4.5 hónap alatt plusz 9 kg, ebből kemény odafigyeléssel 1.5-et sikerült elveszteni)

- visszérfájdalom főleg a jobb lábban

- hasmenés

- hajhullás (szerencsémre sok hajam van és nőnek még a babahajak is) és hajszerkezet változás

- mindkét mellem tele lett cisztákkal, ez fájdalommal is jár (folyamatosan járok ellenőrzésre és önvizsgálok is)

- hangulatingadozás, depressziós hullámok. 

Nem tudom, hogy a Tubanis mellékhatása-e vagy az endo teszi (vagy más miatt), de rohamosan romlik a látásom és néha már ijesztő memóriaproblémáim és figyelem-koncentrációs zavaraim vannak.

Augusztus 23-án kontroll.


2021. június 14., hétfő

Így megy ez...

 

Hazaértem a 8 órás munkából. Gépeltem, kitöltöttem, szerkesztettem, átnéztem (...) egész nap. De nem volt hőség és az ilyenkor szokásos pörgésen kívül nem volt semmi extra.

Hogy ne csütörtökön kelljen kapkodom azért, hogy találjak valami ruhát az évzáróra, ma nekiálltam keresni. A legbővebb ruháim is szűkek. Terhesnek nézek ki. És úgy áll rajtam minden, mint tehénen a melltartó.

A hormontablettától a melleim is nőttek. Ha hízok, mellre is megy rögtön. (A képen a vonal a hormonkezelés kezdete.)

Oké, konstatáltam: nem én leszek a főszereplő az évzárón, tehát nem engem fognak nézni, és ha valaki terhesnek néz, nézzen. (Legalább lesz téma a faluban. 😁 )

Tettem-vettem itthon lightosan. Napok óta nem fáj a hasam, ki kell használni a cselekvésre. Aztán egyik pillanatról a másikra ... Paff. Hidegrázás és görcs. A semmiből. Szinte mindenhol van a koktélomból, így csak kinyújtottam a karom és vehettem is be az elsőt...

Így megy ez...

2021. április 14., szerda

Szerda

Sokszor gondolok arra, hogy az endometriózist talán nem "büntetésként", hanem "feladatként" kaptam, "lehetőségként", hogy változtassak valamin, amin fontos lenne, ami talán az "életutam" része.

Igyekszem nem az "endometriózisom van" bűvkörében élni, megtenni, amit tudok és elfogadni, ami van, ennél többet nem gondolni rá. De ez nem olyan egyszerű.

52 napja vagyok cukor-, glutén-, tej-, koffein-, alkoholmentes étrenden és 40 napja szedem a Tubanis hormontablettát (amivel megpróbáljuk leállítani a ciklusomat, mert ciklus nélkül az endo nem okoz tünetet, nem tűnik el, hanem "alszik").

Olyan 3 hét után éreztem, hogy jó lesz ez. Nőtt az energiaszintem (10-ről 30-35%-ra), volt heti 2-3 nagy fájdalom nélküli órám, nem kellett reggel felkelés és felöltözés után visszadőlnöm az ágyba a fáradtságtól.

Ma van a 16. napja, hogy menstruálok. Más ez, mint előtte: nagyon kevés, szinte semmi normál vér, hanem darabos, barna, néha "pecsételős", amolyan "barnázás". Az intenzitása hullámzó, az erősödésével a görcsök borzalmasabbak, a gyengülésével valamivel elviselhetőbbek.

A tegnapi éjszakát végiggörcsöltem. Erőm nem volt felkelni gyógyszerért, pedig a 10/9 és feles már egy meglehetősen elviselhetetlen fájdalom, nekem elhiheted.

A reggelt koktéllal (görcsoldó+fájdalomcsillapító) kezdtem. És felhúzott lábú, félig ülő helyzetű, csukott szemű fekvéssel és szenvedéssel, amíg hatott a gyógyszer (3/4 óra!).

Közben próbáltam arra koncentrálni, hogy ne szakadjon ki, ne robbanjon fel az egész alhasam a petefészkeimmel és a beleimmel együtt. Arra is gondoltam, hogy "minden rendben van" (de nincs), "hamarosan jobb lesz" (de tudom, hogy HA hat a gyógyszer, akkor is szörnyen lassan), és hogy szerezni kéne morfiumot, mert isten bizony mondom, nem tudom, meddig bírom még ezeket a göcsöket és a napi szintű nagy fájdalmakat elviselni...

Nekem szerencsém van a szerencsétlenségben: a családom, a körülöttem lévők támogatóak és aggódóak. Olvasom endos csoportban, hogy bizony többüknél az megy otthon, hogy csak hisztiznek, hogy tök normális (ilyen szinten is) görcsölni mensikor, hogy csak alacsony a fájdalomküszöbük (...), szóval minden ilyen nő kapja össze magát és fejezze be a rinyálást. Senkinek nem kívánok rosszat. Senkinek nem kívánok betegséget. Csak átadnám "kipróbálásra" egy görcsömet. Nem is a legrosszabbat, nem a hányós-eszméletvesztőset, csak egy 10/9-eset. Vagy egy teljes napomat, olyan átlagos 10/6-ossal, a sokszor nullához konvergáló energiaszintemmel. Tényleg csak kipróbálásra. Hogy aztán lehessen érezni a különbséget rinya és endos (nem-)létezés között. Könnyítésként a hormongyógyszer áldásos depressziós tüneteit kivonom a csomagból. :)

Pár napja elkezdtem szedni egy komplex vitamin-kúrát. Egy hónapot csinálok belőle. (Ezt ajándékba kaptam.) És találtam (szintén sorstársaim beszámolóiban) egy gyógygombát, annak is fogok adni egy hónapot (azaz egy adag kúrát). (Majd valahogy megspórolom az árát.) Aztán le is telik a 3 hónap az előző vizsgálattól számítva, mehetek kontrollra, a továbbiak megbeszélésére.

2021. március 4., csütörtök

Majdnem...

Süthet a nap, tombolhat hóvihar, lezárhatják az országot, lángokban állhat az egész világ, az én kis endometriózisom éli világát, kacagva végzi a saját kis dolgát a petefészkem kellemes melegében, és tombol, ha ahhoz van kedve. Neki mindegy, hol vagyok, mit csinálok éppen, ha játszadozni akar, megteszi.
Ma munkából indultam haza. Amint kiértem a főútra, éreztem: bakker, kedződik... Ahogy haladt az autó, úgy erősödött a fájdalom. Jesszus, ez már 10/9.9-es, nem érek haza... Meg kell állnom... Amíg egy alkalmas, biztonságos helyhez értem, összeraktam a fejemben, mit hogy a legcélszerűbb csinálni. És már indexeltem is. Remegő lábakkal, erősen koncentrálva nyitottam ki a csomagtartót, vettem elő a kis koktélos szatyrot, vettem le a spray kupakját, pattintottam sorban az ampullákat és öntöttem a kupakba, hajtottam le a keserű nedűt, ittam rá egy korty vizet és másztam vissza a vezetőülésbe. Sikerült. Most már csak várnom kell...
Mákom volt. Megfogtam. Nem lett roham. Nagyon közel jártam hozzá. Egy pillanat alatt. Kedves endo, meg kell beszélnünk a játékszabályokat...
 

2021. január 22., péntek

Ikeás madár

10/9-cel ébredtem.

Épp teát főztem magamnak a tanáriban odaérkezés után, amikor megjött B.
- Nem vagy jól? - kérdezte kapásból.
- Görcsöl a hasam. Nagyon.
- Látszik rajtad.

Ki is tartott. Azért beküldtem a nagy nehezen megszült űrlapokat egy órával a határidő előtt. Már amit értettem az egészből, azt megcsináltam. Ha nem jó, majd szólnak. Nem túloztam tegnap. Ma szinte nem láttam gyereket...

Osztályozó értekezlet. Közben ebéd az ölemből.

Munka után bevásárlás.

Fél 7. Én vagyok az ikeás madár. Ingyen vihető.

Megyek aludni.


 

2021. január 18., hétfő

Endometriozis

 


Ismét Da Vinci. Endometrioma és myoma. Holnap kell MR-re beutalót kérnem, annak a függvénye, hogy gyógyszer vagy műtét.

(A hasam tombol. Megsértődött tán, amiért ki akarom deríteni a titkát?)

2021. január 13., szerda

Szerda

Este 10/9-cel és egy koktéllal mész aludni.

Reggel az első két lélegzetvétel között nyomod be a koktélt 10/9-re.

"Nyitós" vagy. 4.50-kor kelsz, időben lemész a kocsihoz, de úúúúgy ráfagyott az ablaktörlő a szélvédőre, hogy 10 perccel tovább tart a kiolvasztásos művelet. Rohanni kell. Félúton átsuhan az agyadon: "Semmi nem ér annyit, hogy megsérülj" és leveszed a lábad a gázpedálról.

 Végigkínlódod a napot, koktél, koktél.

Hazafelé ráz a hideg, s habár hét ágra süt a nap és fullon a fűtés, megvesz az Isten hidege.

M-t istápolom, közben főzök és várom, mikor vehetem be a következő gyógyszeradagot.

Kész a kaja két napra, írok még emailt, válaszolok egy-két családi üzenetre. A húgomnak már reggel 5-kor írtam, mert ma szülinapos.

Még be kell dobozolni a kaját, itt a mosogatnivaló, megbízásból verseket kell(ene) keresnem holnapra... Korog a gyomrom. Ja, vacsorázni elfelejtettem...

2021. január 12., kedd

Kedd


Reggel 7 labor Pécs.
Onnan munka.
Egyebek.
Estére 10/9-es "hasfájás".
Bepottyan az email-fiókba a laborlelet: csak a D-vitamin szintem alacsony, minden más rendben.
A koktélól az agyam tompul (a hasam tombol), így felírom egy cetlire, mit kell vigyek holnap, és muszáj aludni mennem, holnap 6-ra megyek nyitni.


 

2020. november 21., szombat

Az i-re a pont

14 évesen menstruáltam először, már a legelsőnél görcsöltem. És így megy ez azóta is, már 32 éve. Kb. 20 nőgyógyásznál és nem tudom megszámolni, hány másik orvosnál jártam kivizsgáláson emiatt. Mert nem hiszem, hogy normális, hogy havonta taccsra vág a menstruáció.

Két éve júliusban jött az első ennyire hirtelen görcs. Algoflex, csatakos izzadás, eszméletvesztés határa, irtózatos görcs és hányinger. Nagyvécére kell mennem, kivánszorgás, kétszer bűzös hasmenés. Mentő, koktél, kórház, nőgyógyász megvizsgált, minden rendben. Hat a koktél, saját felelősségre haza.

Tavaly áprilisban roppant hasonló eset, akkor nem úsztam meg, elájultam itthon és kaptam egy jó kis agyrázkódást.

Idén szinte folyamatosan görcsöl a hasam. A mensi nagyjából pontosan jön havonta, csak a görcs nem múlik. Tegnap volt pont egy hónapja, hogy folyamatosan görcsölök. Aztán jött az i-re a pont. 

Munkahely, reggel gyógyszerrel indítottam, mert hosszú nap, bírnom kell. Délután mesemondó (kevesen vagyunk, a hiányzókat bekapcsoltuk online). Megettem az ebédemet, aztán gyorsan bekaptam még egy Algoflexet, mert éreztem, hogy kell. Felmentem a terembe, leültem. Nem telt el egy perc és éreztem, hogy roppant gyorsan erősödik a fájdalom és izzadok. "Nem bírom, kimegyek"- mondtam L-nak. Elindultam, de pontosan nem emlékszem, hogy értem le a tanáriba. Ez ennyire hirtelen jön... Röviden: eszméletvesztés határa, csatakos izzadás, nagyvécére kell mennem... (Azt már megtanultam, hogy ilyenkor nem indulok sehova, hanem maradok a seggemen, mert különben ájuláskor esés lesz a vége.) Isteni szerencse volt, hogy A. bejött az épületbe az ebédlőből, ekkor már nem kaptam levegőt, nem bírtam magam tartani a széken, nem láttam. Mint a filmekben, távolról, morajló hangok értek csak el az agyamig, valami messziről jövő zajt hallottam. "A" -ordítottam volna a nevét, de suttogni is alig volt erőm. És A. meghallotta. Hívta B-t. Hánytam. És nagyvécére kellett mennem. B. kitámogatott, közben A. hívta a helyi orvost, aki villámgyorsan ott is termett. Iszonyat alacsony pulzus és vérnyomás, koktél (a doki nagyon-nagyon rendes volt), B. hívta M-t, aki jött is értem, addigra már nagyjából egyben voltam agyilag és a görcs is mérséklődött.

Roppant ciki volt mindez a munkahelyen, de B. is, A. is, aztán M. is anyám helyett anyámként segített, nagyon hálás vagyok nekik.

Csak 6 óra múlva vehettem be újabb gyógyszert, alig bírtam kivárni. Addig úgy vacogtam a dupla plédes takaró alatt, mint akit szó szerint bedobtak egy jégverembe. A gyógyszer után aztán aludtam reggelig.

A reggelt is gyógyszerrel kezdtem, és nyugton maradok ma, nagy mák, hogy hétvége van.