2014. szeptember 18., csütörtök

Csütörtök (Ausztria 14/4.)

R: 1 főtt tojás, 3 szelet sonka
E: saláta, sült pulyka, főtt brokkoli
V: sült szalonna, sonka, 1/3 avokádó
Edzés: Asylum/Relief
Plusz mozgás: 1 óra séta



 859 kcal


Facebook oldalBoszorkánykonyha

Ketogén étrend (Kővári Gabriella tollából)

Minden paleo étrendek legszigorúbbika
Energia saját zsírból

Szalonnával, zsírral, hússal nem csak látványosan fogyni, soványaknak tovább szálkásodni lehetséges, de a kutatások tanúsága szerint a tumorsejtek csökkenéséhez, sőt pusztulásához is hozzájárul a zsírt és fehérjét 4:1, vagyis 80%-20% arányban fogyasztó, a szénhidrátokat minimálisra csökkentő ketogén étrend.


Egy kis biokémia: mit jelent a ketogén?

A ketózis a szervezetünk speciális energia-előállító üzemmódja, amelyet csak ritkán, illetve végszükség esetén szeret bevetni. Ha nem juttatunk be túlzott mennyiségű szénhidrátot, a testünk a zsírbontáskor létrejövő ketontesteket kezdi el energiaforrásként használni. Szendi Gábor úgy fogalmaz, hogy a ketogén diéta lényege és célja, hogy az éhezés okozta anyagcsere-folyamatokat utánozzuk – éhezés nélkül.
Amikor szénhidrátok híján az inzulinmennyiség egy bizonyos szintre csökken, megemelkedik a glukagon hormon mennyisége, hatására aktiválódik a zsírsejtekben lévő zsírbontó enzim, azaz a lipáz. A szervezet felszabadítja a máj glikogénraktáraiban tárolt zsírt, trigliceridekből gyárt üzemanyagot, szabad zsírsavakat. Ennek a folyamatnak a melléktermékei a ketonok.


Az étrend, amely gyógyít: éhező ráksejtek

Dr. Tóth Csaba, paleolit szemléletű orvos fehérvári rendelésein is jó néhány páciensének javasolja a ketogén diétára, azaz a lehető legszigorúbb paleóra való sürgős áttérést megrendült egészségük helyreállítása érdekében.
–  A ketogénra nem szükséges fokozatosan, lehet azonnal is átállni. Van, akinek okoz panaszt, van, akinek nem. Enyhe fejfájás és hányinger olykor előfordul – főleg azoknál, akik még nem paleóztak előtte – mondja az orvos, aki szerint a csökkentett szénhidráttartalomból esetlegesen fakadó hiányosságok pótlására sem szükséges a vitaminokat és ásványi anyagokat megadózisokban bejuttatni. Tapasztalatai teljesen egybevágnak az amerikai paleolit táplálkozási szakértők és orvosok véleményével: a húsokban, különösen a marháéban számos létfontosságú vitamin megtalálható. Ugyanakkor Szendi Gábor és a kutatók, akikre könyveiben hivatkozik, úgy vélik, fontos az ásványi anyagok és vitaminok fokozott pótlása.
– Én óvatosan bánnék azzal az állítással, akárki is mondja, hogy ketogén mellett nem kell kiegészítőket szedni. A ketogén szakirodalom ezzel ellentétesen foglal állást. Onnantól, hogy hiteltelen információt vesz át, magára veszi a felelősséget – fogalmaz Szendi Gábor.
A ketogén étrend többek között a különféle rákos megbetegedésekből gyógyulóban lévőknek is javasolható, ugyanis a tumorsejteknek nincs ketogén üzemmódjuk, elsősorban cukorral és glutaminnal táplálkoznak, számukra megfelelő élelem híján pedig elpusztulhatnak!

Kezdők félelmei: egek, akkor mit egyek?!


                    Így sikoltanak fel többen is, amikor kiderül, tiltólistára kerülnek a gyümölcsök, a magvak, de még a paleós kenyereket és sütiket is ajánlott elhagyni! A ketogén diétában ugyanis a szénhidrátokat a lehető legalacsonyabb mennyiségre – napi 20-50 grammra – kell visszaszorítani. Ugyan rémisztően csekélynek tűnhet első hallomásra e mennyiség, azonban a tápanyagtáblázatok alapos áttanulmányozását követően máris kiderül, aggodalomra semmi ok!
                    Salátafélékből, brokkoliból, karfiolból, uborkából, petrezselyemzöldjéből, spenótból, kelkáposztából, káposztából, hagymából, tökből, cukkiniből bátran ehetünk, nehéz lenne túllépni velük a határértéket. Például a brokkoli kilójában összesen 21 gramm szénhidrát (CH) van, és mellette nagyon magas a fehérjetartalma is. A fokhagyma elég érdekes (26,3g CH/100g), na de ki eszik meg belőle 10 dekát együltőhelyében? J
                    Korlátlanul fogyaszthatunk mindenfajta húst, tojást, paleo-kompatibilis zsiradékot. Érdemes tudni, hogy számítgatásokra túl nagy szükség nincs, tehát nem kell konkrétan méricskélni, gyakran lehetőségünk és eszközünk sem volna rá, hogy pontosan meghatározzuk, vajon az ebédre elfogyasztott fokhagymás disznózsírban sült karaj pontosan mennyi zsírt és fehérjét tartalmazott. A lényeg, hogy ügyeljünk a 80% zsír, 20% fehérje arányra. Hozzávetőlegesen…


Agycukor: zsírból is megy!

Sokan attól tartanak, hogy a szervezetük nem lesz képes megfelelően működni a ketogén diéta mellett, holott a tapasztalatok éppen azt mutatják, hogy a „ketósok” közérzete, hangulata jobb, és kirobbanó energiával bírnak! Másik, gyakran felvetődő kérdés, hogy miből lesz elegendő energiája a szellemi munkát végzőnek, ha nem eszik sok szénhidrátot, márpedig tudvalévőleg a cukor, a szénhidrát az agy üzemanyaga.         
– A ketogén diétába illeszthető élelmiszerekben lévő fehérjéből a szervezetünk mindig előállít annyi cukrot amennyire az agyunknak szüksége van – hangzik dr. Tóth Csaba megnyugtató válasza. Tehát nem hal éhen az agyunk, jóllehet, a diéta első napjaiban érezhetünk fáradtságot, szellemi tompaságot, de ez elmúlik, ahogy az agy a glükóz hasznosításáról áttér a ketonokéra.


Szakirodalom: szálkásítástól Szendiig

Amint belevetjük magunkat a netes kutakodásba, az első, amivel találkozni fogunk a ketogén étrenddel kapcsolatban, garantáltan valamelyik testépítő oldal lesz. Fontos, hogy a paleós ketogén és a bodybuilderek által alkalmazott ketogén étrend között különbséget tegyünk. Paleósoknak ugye említeni sem kell, hogy ódzkodunk a tejtermékektől, így még a magas zsírtartalmú tejszíntől is!!!
A ketogén étrendről Szendi Gábor a Paleolit táplálkozás és korunk betegségei című könyvében, illetve a Paleolit Szakácskönyv II.-ben részletesen és sokat ír, ez utóbbiban még recepteket is javasol azoknak, akik nem érik be a mindennapos töpörtyű-szalonna-kolbász uralkodó hármasával.


Veszélyek: még a kísértésnek is ellen kell állni!
A legnagyobb veszedelmet – legyen szó bármiről, így a ketogén étrend betartásáról is – saját magunk jelentjük önmagunk számára. A ketogénbe ugyanis nem fér bele a nassolás, a „csak egy kocka csokit kaptam be” típusú önbecsapás, mert a szénhidrátmegvonásnak folyamatosnak kell lennie a ketózis beindulásához és fenntartásához – tehát, hogy a máj kiürítse a glikogénraktárait – különben kezdhetjük elölről az egészet!
Nagyon nem tesz jót az alkohol! Már elenyészőnek tűnő mennyiségben is képes megakadályozni a ketózist, meggátolva, hogy a  szervezet üzemanyagként használja a zsírt.
Másik, könnyen előforduló gond, hogy nem viszünk be elegendő zsiradékot. Érdemes betárazni szalonnakockákból, töpörtyűből, kolbászkarikákból. Még egy női táska mélyén is meglapulhat egy parányi ételtartó doboz telis-tele ezekkel az életmentő, szükség esetén azonnal bevethető finomságokkal!
Érdemes belevágni: csak a zsírunkat veszíthetjük!!





Végiggondolta, megírta és – kisebb megcsúszásokkal – alkalmazza is: Kővári Gabriella

Edzéstipp otthonra


2014. szeptember 17., szerda

Szerda (Ausztria 14/3.)



R: 1 tükörtojás, 2 szelet sült sonka
E: tonhal saláta
V: kolbászos rábotta, 1/3 avokádó
Edzés: Asylum/Vertical plyo
Plusz mozgás: 1 óra séta

 827 kcal


Facebook oldal: Boszorkánykonyha

Belső csend


"Aminek ellenállunk, az fogva tart. A kulcs az, hogy ne a körülmények vagy a személyek megváltoztatására törekedjünk, hanem a béke és a nyugalom megtalálására saját magunkban, történjen bármi is körülöttünk.

A béke VELEM kezdődik. A belső béke MAGA a világbéke."



Mabel Katz

Bölcs


Edzéstipp otthonra


Motiváció és megfontolandó


Mindannyian mások vagyunk. Van, akinek kicsit rövidebb a lába. Van, akinek kicsit nagyobb az orra. Van, aki szőke, van, aki fekete. Van, akinek szélesebb a válla vagy keskenyebb a csípője. Vannak férfiasabb alkatú nők és nőiesebb alkatú férfiak.

Vannak dolgok, amik velünk születtek. Vannak rajtunk dolgok, amiken nem tudunk változtatni.

De vannak, amikért tehetünk.


A celebek is emberek. Mások az életben mint a címlapon.

Légy te a saját címlapodon! Tedd meg, amit tudsz, magadért. Ma! Megéri.

2014. szeptember 16., kedd

Kedd (Ausztria 14/2.)

Motiváció itt
Belső munka: önbizalom (itt tartok most) itt



                     

R: sonkás-sajtos rántotta
E: sajtos karaj, saláta
V: tonhal saláta
Edzés: Asylum/Back to core
Plusz mozgás:
- 40 perc gyorsgyaloglás
- 45 perc séta

705 kcal

Előző heti összefoglaló itt Facebook oldalBoszorkánykonyha

Belső munka: önbizalom (itt tartok most)


Egykor imádtuk önmagunkat. Amikor kicsik voltunk, extázisba jöttünk a saját tükörképünktől. Valahol mélyen tudtuk, hogy egyediek vagyunk, megismételhetetlenek. Hogy nincs belőlünk még egy ugyanilyen. Szerettük és elfogadtuk magunkat úgy, ahogy vagyunk, mi voltunk a legszebbek, a legügyesebbek, a legokosabbak. Akinek szerencséje volt, a szülei, a rokonsága, a barátai is ugyanígy látták és mindezt folyamatosan erősítették. Aztán bekerültünk az óvodába, az iskolába. Nem a saját tükrünkbe néztünk már, hanem a társakéba, a tanítóéba, a társadaloméba. Jöttek a kritikák, az elvárások, a vélemények. Egy stabil, szeretetteljes környezetben növekvő emberke ezeket teljesen természetesen tudja kezelni. Magabiztos marad, határozott, mert pontosan tisztában van önmagával, az értékeivel és a hiányosságaival is. Van önbizalma. Így később is jobban boldogul az életben, a munkahelyen és a párkapcsolatban is.

Régebben magammal kapcsolatban ilyesmi gondolataim voltak: 
- csúnya vagyok
- kövér vagyok
- nekem ez úgysem megy
- engem nem szeret senki
- nem fog sikerülni ...

Ha tettem is bármi erőfeszítést azért, hogy a dolgaim megváltozzanak, jobb irányba forduljanak, nagyon hamar feladtam, hiszen én
- csúnya vagyok
- kövér vagyok
- nekem ez úgysem megy
- engem nem szeret senki
- nem fog sikerülni ...

Minden erőmmel azon voltam, hogy szeressenek, hogy kelljek valakinek, hogy szükség legyen rám, hogy halljam/lássam/olvassam/tudjam mások véleményét, hogy elismerjenek, hogy mások által érezhessem magam valakinek. Állandó külső kontroll kellett, hogy visszaigazolást kaphassak a létezésemről. Jó akartam lenni, így sajnos próbáltam mindenkinek megfelelni.

Összekevertem a tényt és a véleményt. Ha bárki bármilyen módon számomra negatív véleményt mondott rólam, vérig voltam sértve, napokig csak sírtam és újabb megerősítést kaptam arra, hogy
- csúnya vagyok
- kövér vagyok
- nekem ez úgysem megy
- engem nem szeret senki
- nem fog sikerülni ...

Mert nem volt önbizalmam.

Régóta dolgozom már magamon, iszonyat mennyiségű könyvet olvastam, rengeteg a témába vágó előadást, filmet megnéztem, nagyon sok szakmai anyagot, motiváló igaz történetet elolvastam az internetet, sok emberrel beszéltem. Hogy mi lehet mostanában velem, hogy miért így élek, miért költözöm állandóan, miért nem élek kiegyensúlyozott párkapcsolatban. Ezer dolog felmerült. De mind közül a legfontosabbnak azt tartom, hogy ha szeretjük magunkat, az mindennek az alapja. Ebből fakad az, hogy tudjuk, mit érünk, hogy tisztában vagyunk a saját pozitív és negatív tulajdonságainkkal, a pozitívakat tartjuk előtérben és a negatívakon folyamatosan javítunk. Ha szeretjük önmagunkat és tisztában vagyunk saját értékeinkkel, akkor teljes határozottsággal meg tudjuk különböztetni a ránk igaz, belső meggyőződésből származó tényeket és a rólunk alkotott véleményeket.

Sok-sok konkrét gyakorlat létezik arra, hogy elfogadjuk és szeretni tudjuk önmagunkat. Emlékszem, amikor először álltam a tükör elé. Azt kellett volna mondanom a csajnak ott a tükör másik oldalán, hogy szeretlek. Ezt az egyetlen szót. Belenéztem a tükörbe, megláttam magam, elfordultam, elrohantam onnan és elkezdtem bőgni. Mert utáltam azt a nőt, gyűlöltem, ki nem állhattam, ahogy kinéz, hogy sehogy nem áll a haja, hogy megint lusta volt kifesteni a szempilláját, így aztán úgy néz ki, mint saját öreganyja, hogy túl a harmincon még mindig egyedül él, hogy utálja a munkáját, hogy egy boldogtalan balfék...

Kemény ön-munka árán elértem, hogy ma már nagyon sok mindent szeretek magamban. Hogy tudom, hogy vannak nagyon jó tulajdonságaim. Hogy el tudom magam fogadni nagy mértékben úgy, ahogy vagyok. Sőt rengeteg dolgot szeretek magamban. És a tükör előtt szívesen állok, és mosolyogva, őszintén tudom magamnak azt mondani, ki tudom végre mondani, hogy szép vagyok. Hogy jó csaj vagyok. Hogy csini a popóm. Szép a hajam... Nagyon jó érzés.

Tény, hogy nem születtem szupermodell alkattal. De mindent megteszek azért, hogy amim van, abból a legtöbbet kihozzam. És ha valaki kritizál (akár bántóan is), annak simán a szemébe tudok kacagni. Mert lepereg rólam. Hiszen én magam tisztában vagyok azzal, honnan indultam, mennyi munkát fektettem ebbe eddig, sőt azt is látom, hova fogok eljutni ;-) :-)

Az életben nem minden fekete vagy fehér (pedig sokáig ezt hittem). És nincs olyan sem, hogy tökéletes (pedig sokáig hittem és törekedtem is arra, hogy ilyen legyek). Mindenkinek vannak jó és rossz külső és belső tulajdonságai. Senki nem csak szép vagy egyszerűen csúnya. A lényeg, hogy mindenki legyen tisztában önmagával, az értékeivel, és fogadja el, amit kapott. Amin tud, változtasson, de amin nem lehet, hát az úgyis úgy marad.

Sok munkám lesz még a tükörrel, önmagammal, de látom, érzem a változást. És ha egyszer sikerül igazán, őszintén, teljesen elfogadnom magam, ha megint rajongani fogok saját magamért, minden más dolog, amin munkálkodom, sikeresebb, gyorsabb, gyümölcsözőbb lesz. Hiszek benne. Nem mondom, hogy kicsattanok az önbizalomtól. Rengeteg munka áll még előttem. De hiszek magamban. És abban is, hogy a lehetetlen nem létezik.

Facebook oldal: Boszorkánykonyha

Edzéstipp otthonra


Motiváció

"A hit azt jelenti,hogy az ember elhiszi,amit még nem lát,ennek a hitnek pedig az a jutalma,hogy látni fogja,amiben hisz."