Egy ideje az eritritet használom édesítőszerként. Hogy miért? Íme:
"Az eritrit vagy eritritol egy természetes cukoralkohol, mely gyümölcsökben (pl. körte, dinnye, szőlő) is előfordul. Kinézetre és ízre nagyon hasonlít a cukorra, de a cukorra jellemző mellékhatások nélkül.
Teljesen kalóriamentes (0 kcal/100g), így a legideálisabb édesítőszer diétázóknak és fogyni vágyóknak.
Nincs hatással a vércukorszintre, glikémiás indexe alacsonyabb a többi cukoralkoholénál, még a xiliténél is. Egyes országokban 0 glikémiás indexűnek írják le. Nincs hatással az inzulintermelésre. Így cukorbetegek nyugodt lelkiismerettel fogyaszthatják.
A cukorral ellentétben nem okoz fogszuvasodást. Sőt kutatásokból kiderül, hogy nagyobb védelmet biztosít a fogaknak, mint a xilit. . .
Édesítőereje 60-80%-a a közönséges cukorénak. Íze hűs és édes. Nincs utóíze.
Az eritrit teljes mértékben felszívódik a vékonybélben. A vastagbélbe csak egyszeri nagy mennyiség (több mint 80 gramm) fogyasztása esetén jut, ezért a többi cukoralkoholtól eltérően laxatív, hashajtó hatása gyakorlatilag nincs. Metabolitjai a vesén keresztül választódnak ki, a vizelettel ürülnek, de 90%-ban változatlanul hagyja el a testet.
Az eritriol kisebb molekulájú, és 90 százaléka felszívódik a vékonybélből, és nagy részben változatlan formában kiválasztódik a vizeletben. Ez a tulajdonsága az eritriolt egyedivé teszi a cukoralkoholok között.
Az eritriol emésztési toleranciája magas: 2-3-szor jobb mint a xilité, a laktité, a maltité, és az isomalátáé, 3-4-szer jobb mint a szorbité és a mannité.
Az eritriol a szervezetben gyorsan felszívódik, nem metabolizálódik, azután a vizelettel gyorsan, változatlan formában ürül.
A cukoralkoholok közül az eritritolnak van a legerősebb gombaszaporodást gátló hatása, így candida diétások is fogyaszthatják.
Cukor erjesztésével állítják elő, a fermentált tejtermékekhez hasonló módon. Egy nem patogén mikroorganizmus a Moniliella pollinis segítségével. A fermentált terméket ultrafiltrálják, kristályosítják, mellyel majdnem 100%-os tisztaság érhető el.
Az eritriol növeli az élelmiszerek eltarthatóságát.
1848-ban fedezte fel egy brit kémikus (John Stenhouse), friss és fermentált gyümölcsökben.
A Magyar Élelmiszerkönyvben Eritrit néven szerepel. A nemzetközi jelölés alapján E-968 kóddal tüntethető fel élelmiszereken. . .
Édeskés-savanykás, nem fűszeres élelmiszerekben kiváló ízfokozó hatással bír. . .
Az eritriol használható süteményekben, kekszekben és kétszersültekben maximálisan 10 % mennyiségig, amivel drámai mértékben fokozható az eltarthatóság.
Az eritriol hosszabban tartó frissességet és puhaságot kölcsönöz a sütőipari termékeknek.
Sütőipari termékek esetén az eritriol használata tömörebb tésztát és puhább terméket eredményez.
Az eritriol használatával a sütőipari termékek kevésbé színeződnek.
A cukorkákban az eritriol nem higroszkópos (nem veszi fel a levegő nedvességtartalmát), jó fényt, törési tulajdonságokat és szájban való olvadást biztosít. . .
Az eritriol legjobban finomra őrölt vagy por formában használható, de keménycukorkákhoz kristályos vagy szemcsés formában is jól alkalmas. . .
Az eritriol a legegészségesebb és a legkisebb kalóriatartalmú (és szénhidrát tartalmú) választási lehetőség a cukorhoz és más cukoralkoholokhoz képest. Felhasználhatósága azonos más testes édesítőszerekével, ráadásul egészséges és magas az emésztési toleranciája." (
Forrás)
Én bioboltban vettem. Persze drágább a hagyományos kristálycukornál, de ez a fél kiló az idei évre sztem kiszolgál engem. :)
Ezt használom a kávéba.
Ezzel készült a
csokiöntet, a
mákos részta, a gyors
csoki desszert, a kókuszos
boci süti, a narancskrémes
csokitorta, de a boszi féle
Sacher torta is.
Fahéj
itt
Curry
itt
A füvesember tanácsai
itt
Pekándió
itt
Avokádó
itt
Mandula
itt
Kókuszzsír
itt
Lenmag
itt
Szezámmag
itt
Mák
itt
Útifű maghéj
itt.
Tökmag
itt.